Cilt Bakımında En Sık Yapılan 5 Hata

16 Ocak 2023
Cilt Bakımında En Sık Yapılan 5 Hata

Cilt Bakımında En Sık Yapılan 5 Hata

  Cilt bakımının cilt sağlığı açısından ne kadar fazla önemli olduğunu herkes tarafından bilinir. Cildimiz dış etkenlerle direkt olarak temas eden organdır bu sebeple en çok bakım isteyen bölgelerde hava ile en çok temas halinde bölge olan yüzümüzdür. Cilt bakımı cildin sağlıklı kalmasını hedefler. Cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını destekler ve canlı, parlak bir duruşa sahip olmasını amaçlar.

Cilt Temizliğini Düzenli Olarak Yapmamak

  Cilt temizliği cilt bakımı adımlarında en önemli sırada yer alır. Çünkü temiz olmayan bir cilde yapılan her türlü bakım maksimum performans gösteremez. Tam aksine zararı bile dokunabilir. Cilt düzenli olarak her gün temizlenmeye ihtiyaç duyar. Cildinizi temizlemeniz için makyaj yapmış olmanıza gerek yok. Güneş kremi sürdüğünüzde dahi günün sonunda onu ciltten temizlememiz gerekir. Hatta hiçbir şey sürmeseniz bile cildiniz gün içerisinde kirli hava ve bunun gibi şeyler ile temas ettiği için cilt kirlenir. Bu sebeple cilt düzenli temizliğe ihtiyaç duyar.

  Cilt temizliği yapılmadığında, gözenek görümünü artar çünkü gözeneklere kir birikir ve genişler. Siyah ve beyaz nokta görünümü ortaya çıkar. Göz çevresi daha koyu görünmeye başlar. Cilt kuru bir görünüme sahip olabilir veya yağlanma olabilir, bu durum cilt tipine göre değişiklik gösterebilir. Cildin doğal ışıltısı kaybolur, cilt soluk ve cansız bir görünüme sahip olur.

Cilt Tipine ve İhtiyacına Uygun Ürünler Kullanmamak

  En sık yapılan hatalardan biri de cilt tipine uygun ürün kullanmamaktır. Cilt tipine uygun ürün kullanılmadığında cilt olumlu tepki vermesi beklenemez. Örneğin cilt tipiniz yağlı ise kuru cilt tipine uygun ürünler kullanmayı tercih edersiniz zaten hali hazırda yüksek olan sebum seviyesini daha da yükselmesine sebep olabilirsiniz çünkü kuru cilt tipinde sebum seviyesi en düşük noktadır bu sebeple ürünlerin içeriği nemlendirmeye yönelik ve yoğun yapıda ürünlerdir. Yağlı cilt ürünleri ise hafif yapıda sebum üretimini dengelemeye yönelik ürünlerdir. Kuru cilt yapısı soluk ve cansız bir görümüne sahiptir bu sebeple daha çok canlandırıcı ve aydınlatıcı ürünler ile cildin parlaması desteklenir fakat yağlı cilt fazla sebum seviyesinden dolayı zaten parlak bir görünüme sahiptir bu sebeple matlaştırıcı ürünler ile cildin fazla olan parlaklığını gidermeyi amaçlar. Bu sebeple cilt yapısına uygun ürünler kullanılması cilt için en sağlıklı yoldur. Hassas cilt yapısına sahipseniz cilt toleransını yükselten tercih edebilirsiniz. Böylece cildin dış etkenlere karşı dayanma gücünü arttırmaya yardımcı olur.

  Cilt ihtiyacına uygun ürünler kullanmak da cilt tipine uygun ürünler kullanmak kadar önemli bir yere sahiptir. Birçok ürün kullansanız bile gerçekten cilt sorunuza uygun bir destek sağlamıyorsanız cilt bakımının bir anlamı olmaz ve ciltte oluşan sorunu gideremezsiniz. Örneğin geniş gözenek görünümüne sahipseniz gözenek görünümüne karşı sıkılaştırıcı serumlar, kil maskeleri, cilt tonikleri kullanmanız cildinizin daha sağlıklı bir duruma gelmesine yardımcı olur veya diyelim ki ince çizgi ve kırışıklık görünüme sahipsiniz bunun için yaşlanma karşıtı içeriğe sahip ürünler kullanmanız gerekirken başka ihtiyaçlara yönelik ürünler kullanırsanız daha genç bir görünüme kavuşamazsınız.

Göz Çevresine Özel Ürün Kullanmamak

  Göz çevresi yüzümüzün diğer bölgelerine göre daha ince yapıdadır. Bu sebeple yüzün diğer bölgelerine yapılan bakımlara göre daha narin bir yapıya sahiptir. Bu durum da daha özenli ve dikkatli bir bakım yapmamız gerekir. Göz çevresi ince çizgilerin belli olduğu ilk bölgedir. İlk yaşlanma belirtileri göz çevresinde ortaya çıkmaya başlar. Yaş almaktan mimik kullanmaya kadar birçok etken göz çevresinde ki bakım ihtiyacını hissettir. Genetik faktörlerde çok etkili olsa da dış faktörlerde göz çevresindeki sorunları etkiler; hava kirliliği, telefon ve bilgisayar kullanımı, sigara kullanımı, uykusuzluk vb. bu etkenlerde göz önünde bulundurulduğunda göz çevresinin daha genç ve sağlıklı kalması için düzenli olarak bakım yapmalıyız.

Cilt Bakımını Doğru Sıra ile Yapmamak

  Cilt bakımında doğru sıra ile yapmak çok önemli bir yere sahiptir. Yukarıda bahsettiğim gibi öncellikle cildin temizlenmesi gerekir yoksa diğer adımların hiçbir anlamı olmaz. Cildi bir cilt temizleyici ile temizledikten sonra tamamen kirden ayrılması için tonik işlemini uygulayabilirsiniz. İkinci adımda cilt probleminize göre bir serum kullanmanız sağlıklı bir seçim olacaktır. Böylece cildinizde oluşan soruna konsantre bakım uygulayabilirsiniz. Üçüncü adımda cildinizi nemlendirmelisiniz. Nemlendiricilerde cilt bakım rutininde önemli yere sahip olan adımlardan biridir. Cildiniz karma veya yağlıda olsa hassas da olsa kuru da olsa mutlaka cildinizi nemlendirmelisiniz. Sadece yapısal olarak seçimleriniz değişebilir. Örneğin kuru cilde sahipseniz daha yoğun yapıda nemlendiriciler kullanabilirsiniz veya yağlı cilde sahipseniz su bazlı hafif nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Son adımda mutlaka güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin.

Güneş Koruyucu Kullanmamak

  Güneş koruyucu kullanmamak, cildinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biridir. Güneşten gelen UV ışınları cildimize zarar verir; ince çizgi ve kırışıklık görünümü gibi erken yaşlanma belirtilerini ortaya çıkarır, leke görünümüne sebep olabilir. Kısaca cildin sağlıklı ve genç bir görünüme sahip olması için güneş koruyucularının kullanılması gerekir. Güneş koruyucuları güneşten gelen zararlı ışınları emer ya da geri yansıtır böylece cilt zararlı ışınlardan etkilenmemiş olur.

DermoMarket

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.