Doğru Nemlendirici Nasıl Seçilir?

21 Kasım 2022
Doğru Nemlendirici Nasıl Seçilir?

Doğru Nemlendirici Nasıl Seçilir?

  Nemlendirici sürmek her yaşta insanın kullanması gereken cildi sağlıklı tutan önemli bakım adımlarından biridir. Bu sebeple doğru nemlendirici bulmak ve doğru şekilde uygulamak önemli bir yere sahiptir. Tabii ilk önce nemlendiricinin ne olduğuna ve ne işe yaradığına bakalım.

  Nemlendiriciler cildin beslenmesini sağlarken aynı zamanda nem ve yağ dengesini de düzenlenmeye yardımcı olur. Dışardan gelen çevresel faktörlere karşı cildi korur. Cildin daha canlı ve parlak görünmesini destekler. Nemlendiriciler cildi suya doyurur ve suya doyan cildin elastikiyeti artar. Böylece cilt yumuşak bir yapıya döner. Nemlenmiş cilt dolgunlaşır ve solgunluğunu ortadan kaldırır. Ciltte oluşabilecek yaşlanma belirtilerini yok etmeye yardımcı olur.

Nemsizliğin Sebepleri

  Nemsizlik, özellikle günlük hayatımızda farkında olmadan koşuşturma arasında sebep olan bir unsurdur yani kısaca çevresel faktörler oldukça etkilidir. Çevresel faktörler; soğuk hava, kış, rüzgar, hava kirliliği, UV ışınları ve bunun gibi. Aynı şekilde dışarıdan gelen etmenlerde cildimizin nem düzeyini etkiler. Örneğin; sigara, alkol, yanlış kozmetik kullanımı ve yanlış cilt bakımı gibi durumlar cildin nem düzeyini etkileyen faktörlerdendir.

Vücut Temizliği

Nemlendirici Çeşitlerine Göre Nemlendirici Çeşitleri

  Nemlendiriciler su bazlı ve yağ bazlı olmak üzere ikiye ayrılır. Su bazlı nemlendiriciler yağlı ciltlerin kullanması gereken nemlendirici türüdür. Hafif yapıdadır, akıştandır ve cilt tarafından çabuk emilir. Ciltte ağırlık yapmaz. Ayrıca su bazlı nemlendiriciler iyi bir makyaj bazı olarak da görülür. Su bazlı nemlendiricinin diğerlerinden en büyük farkı içeriğinin büyük bir kısmında aqua yani su olmasıdır.

  Yağ bazlı nemlendiricilerin içeriğinde ise daha çok kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin kullanımına uygun bir nemlendirici türüdür. Diğer nemlendiricilere göre daha etkili bir yapısı bulunur. Su bazlı nemlendiricilerle amacı aynıdır; cildi nemli tutmak. Yağ bazlı nemlendiriciler kuru cildi pürüzsüzleştirir. Aşırı soğuk havalarda cildin zarar görmesini engeller.

Cilt Lekeleri İçin Serum

Nemlendirici İçeriklerine Göre Nemlendirici Çeşitleri

  Hyalüronik asit, nemlendirme dediğimizde aklımıza ilk gelen içeriktir. Su tutma özelliği çok yüksektir. Aynı zamanda antioksidan özelliği bulunur. Cilde bir kalkan oluşturur, böylece cilt korunmaya devam eder. Kırışıklık ve ince çizgi görünümünün azalmasını destekler. Cildin esnek bir yapıya dönüşmesine yardımcı olur. Eğer kuru cilde sahipseniz Hyalüronik asit içeren nemlendiriciler kullanarak cildinizi daha uzun süre nemli tutabilirsiniz.

  Niacinamide, B3 vitaminin bir formudur. Kuruluktan dolayı kaynaklanan solgun ve cansız görünümü ortadan kaldırır. Ciltte bulunan leke görünümüne karşı bakım yapar ve oluşabilecek leke görünümüne karşı önlem alınır. Cildi besler ve cildin yapısını güçlendirir.

  Seramid, cildi dış etkenlerden korurken aynı zamanda cildin nemlendirmeye yardımcı olur hatta cilde nemi hapseder. Cildi pürüzsüzleştirmeyi ve yumuşatmayı amaçlar. Genellikle 30’lu ve 40’lı yaşlardan sonra vücut Seramid kaybetmeye başladığı için Seramid içeren nemlendiricilerle cildi desteklememiz faydalı olur.

Cilt Tipine Göre Nemlendirici Seçimi

  Her cilt tipinin kullanması gereken nemlendirici türü farklı olsa da her cilt tipinin nemlendirici mutlaka kullanması gerekir. Çünkü her cildin her zaman neme ihtiyacı vardır ve bunu dışardan desteklemek gerekir. Kuru cilt yapısı ile başlayalım… Kuru cilt yapısına sahip kişiler, diğer cilt tiplerine göre daha çok nemlendiriciye ihtiyaç duyarlar. Cilt bakımının yıldız parçası onlar için nemlendiricilerdir. Çünkü nemlendiriciler olmadan yapılan ne diğer cilt bakım ürünlerinden yeteri kadar etki sağlanır ne de makyaj yaptığınızda cilt ile bütünleşen bir görüntü oluşur. Kuru ciltlerin en büyük problemi minimum düzeyde sebum üretiyor olmalarıdır. Bu sebeple her zaman kurumaya meyilli olurlar. Bioderma Atoderm Nemlendirici Krem, içeriğinde bulunan gliserin sayesinde cildi nemlendirmeye ve korumaya yardımcıdır. Ciltte besleyici etki sağlar. Bebek, çocuk ve yetişkinler için günlük yüz ve vücut kullanımına uygundur. Krem yapısı sayesinde cilt tarafından kolayca emilir. Cerave Nemlendirici Yüz Kremi, kolayca emilen akışkan formülü ile cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Parfüm içermeyen formülü hassas ciltlerin kullanımına uygundur.

Bioderma Atoderm Nemlendirici Krem

Bioderma Atoderm Nemlendirici Krem

La Roche Posay Effaclar Mat Parlama Karşıtı Nemlendirici

La Roche Posay Effaclar Mat Parlama Karşıtı Nemlendirici

Isıs Pharma Metroruboril A.Z Anti Redness Cream

Isıs Pharma Metroruboril A.Z Anti Redness Cream

  Yağlı ciltler ise kuru ciltlerin tam tersi olarak fazla sebum üretirler ama bu nemlendiriciye ihtiyaçları olmadığı anlamına gelmez. Temizleyiciden sonra cilt nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Eğer gereken nemi almazsa bu sefer daha fazla yağ üretimi gerçekleşecek. Yağlı cilt yapısına sahip kişiler daha ince yapılı, su bazlı nemlendiriciler tercih etmelidir. Karma cilt yapısına sahip olan kişilerin ise genellikle yüzün T bölgesi yağlı diğer kalan bölgeleri ise kuru ya da normal olduğu için sebum dengeleyici ürünler tercih etmelidir. La Roche Posay Effaclar Mat Parlama Karşıtı Nemlendirici, ciltlerde aşırı yağlanma sonucu oluşan parlamayı aza indirmeyi amaçlayan matlaştırıcı bakım ürünüdür. Cildin doğal nem ihtiyacını korumaya yardımcı olur. Cilde yumuşaklık ve berrak bir görünüm kazandırmayı amaçlar. Ciltte uzun süreli matlık oluşmasını destekler. La Roche-Posay termal suyu içerir.

  Hassas ciltler dışarıdan gelecek etkilere çok açık olduğundan dolayı içeriği daha özenli ve dikkatli tercihler etmelidir. Aynı zamanda nemlendiriciler bu dış etkenlere karşı cildi korumalıdır. Hassas ciltlerin cilt yapısını güçlendirici nemlendiriciler tercih etmelidir. Isıs Pharma Metroruboril A.Z Anti Redness Cream, Isıs Pharma Metroruboril hassas ciltler için bakım sağlar. Cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Temizlenmiş cilde uygulanmalıdır.

DermoMarket

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.