Nemlendiricilerle Soğuk Havalardan Korunun

20 Ocak 2020
Nemlendiricilerle Soğuk Havalardan Korunun

Hepimizin bildiği gibi kış ayları cildimiz için oldukça yıpratıcı bir süreçtir. Soğuk ve kuru havalar, kış aylarında cildimizde görülen birçok sorunun temel sebebidir. El ve dudak çatlakları başta olmak üzere, yüzümüz ve vücudumuzun diğer bölgelerinde de kurumalar görülebilir. Kışın kuruyan bir cilt daha sonraki dönemlerde kırışıklığa eğilimli bir hale gelecektir. Yani kış aylarında cildinize iyi bakmazsanız, ilerleyen zamanlarda daha yaşlı görünebilirsiniz. Soğuk ve kuru hava ile temas eden ciltlerin her zaman pullanma ihtimali vardır. Özellikle kuru cilt tipine sahip bireyler için kış ayları oldukça problemli bir duruma dönüşebilir. Peki, bu sorunlardan nasıl korunabiliriz? İşte bu yazımızda bunun en pratik ve etkili yöntemi olan nemlendiricilerden bahsedeceğiz.

Öncelikle kullandığımız ürünlerin, mevsimler ve hava durumları ile uygun olması gerektiğine dikkat edelim. Yazın kullanılması gereken nemlendiriciler daha çok su bazlı olurken kışın kullanılanlar yağ bazlı olur. Ayrıca çok sık yapılan bir hata, UVA ışınlarından sadece yaz aylarında korunmaya çalışmaktır. Kışın da zararlı güneş ışınlarından korunmak gerekir. Yani nemlendirici özelliği olan güneş koruyucu kremleri sadece yazın değil kış aylarında da kullanılmalıdır. Kışın cilt sadece gündüzleri değil tüm gün nemlendirmelidir. Yani nemlendiricinizi belirli saatlerle sınırlı olarak değil, cildinizi kuru hissettikçe uygulayabilirsiniz.

Bir diğer önemli kural ise cilt tipimizdir. Kullanacağımız ürünün kendi cilt tipimize uygun olması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, kuru bir cilt daha yağlı ve besleyici bir nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Yağlı ve akne meyilli ciltler ise tedavi etmeye yardımcı olacak ve yatıştırıcı nemlendiriciler kullanmalı.

Düzenli olarak yıkanma da cilt için önemlidir. Yıkandığımız zaman, cildimizdeki yüzeysel akış tazelenecektir. Fakat bunu abartmadan yapmak gerekir, aksi takdirde cildiniz fazla yıkanmaktan dolayı tekrar kuruyacaktır.

Ayrıca yüz temizleme jeli, losyon ve toniklerin de nemlendiricinize ve cildinize uygun olduğuna dikkat etmelisiniz. Eğer yanlış temizleme jelini kullanırsanız, ne kadar iyi bir nemlendiricinizden iyi verim alamazsınız.

Kışın dudaklarımız ve ellerimiz, soğuktan en çok zarar gören iki bölgedir. Bu bölgelere özellikle dikkat etmek gerekir. Çatlama ve pullanma ile en çok bu iki bölgede görülür. Bu yüzden bir el kremi ve bir dudak balmı bulundurmalısınız. Elleriniz ile dudaklarınızın kuruduğunu hissettikçe kullanmalısınız. Soğuk hava ile temas etmeden önce de mutlaka nemlendiricinizi kullanmanız gerekir.

Yazının en başında da belirttiğimiz gibi kışın cildimiz üzerindeki olumsuz etkilerinden korunmanın en kolay ve etkili çözümü nemlendiricilerdir. Bu nemlendiricileri, yukarıda anlattığımız faktörlere dikkat ederek, yani; cilt için doğru nemlendiriciyi seçerek, cilt için uygun olan temizliği yaparak, dudakları ve ellerimiz için nemlendirici kremler kullanarak yapabiliriz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.