Saç Dökülmesi Nasıl Önlenebilir?

22 Eylül 2020
Saç Dökülmesi Nasıl Önlenebilir?

Saç dökülmesi, günümüzde özellikle erkeklerin sıkça karşılaştığı sorunlardan birisidir. Günlük 50 ile 100 tel arası kayıp büyük bir sorun teşkil etmez fakat daha yüksek sayılar ile karşılaştığımızda önlem almaz isek halk arasında ‘kellik’ dediğimiz noktaya doğru gidecektir. Saç dökülmesi genetik, mevsimsel, stresten ve daha birçok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Fakat sorun ne olursa olsun önemli olan dökülmeyi erken fark etmek ve önlem almaktır. Eğer saç dökülmesine karşı doğru zamanda önlem alabilirsek hem saç dökülmesi duracak hem de zayıflayan saç telleri tekrar güçleneceği için kaybettiğimiz görünümü tekrar kazanacağız. Biz de bu yazımızda saç dökülmesi nasıl önlenir bunu konuşacağız.

Dökülen Saçları Geri Kazanmak Mümkün Mü?

Saç dökülmesin önlemek ve zayıflayan saç tellerini tekrar kuvvetlendirerek yeniden çıkmış gibi görülmesini sağlamak mümkündür. Bu şekilde döküldüğünü sandığınız saçlar tekrar gözle görülebilir bir hale gelecektir. Fakat televizyonda ya da sosyal medyadaki reklamlarda anlatıldığı gibi ‘saç çıkması’ denen anlatılar ne yazık ki gerçek değillerdir. Eğer saçınız da ciddi bir saç kaybı var ve tekrar güçlenebilecek zayıf teller bile kalmamışsa çok büyük bir değişim beklememenizi öneririm. Çünkü saç bakımı tıpkı araba veya bilgisayar bakımı gibidir, bir arabayı 20 sene teknik bakım yaptırmadan, sadece yıkayarak kullanmanın ömrü ne kadar ise saçı da sadece yıkamak aynı şeydir. Günümüzde modern şehirlerde yaşadığımız koşullar, saçımızın dış dünyadaki kirli hava ile teması ve altında kaldığımız stres, saçımızın dökülmesine sebep olur ve bundan sadece yıkayarak kurtulamayız. Serumlar, kullanmalı doğru beslenmeli ve doğru şampuanı kullanmalıyız.

Doğru şampuanı seçmenin önemi

Doğru Şampuanı Seçmenin Önemi

Şampuan tek başına yeterli olmasa bile doğru şampuanı seçmek en önemli noktalardan birisidir. Cildiniz ve saç tipiniz için en uygun olan ürünü seçmez iseniz, saçınızın dökülme hızı ciddi şekilde artacaktır. Eğer uygun şampuanı kullanırsanız, saç dökülme hızı önemli oranda azalacaktır. Yanlış şampuanı kullanmak saç dökülmesini artıran en önemli etkenlerden birisidir.

Şampuanlar, kuru saçlar için, yağlı saçlar için, kepekli saçlar için ya da her saça uygun şeklinde birçok parametreye göre ayrılabilir. Mümkün olduğunca kaliteli şampuanlar kullanmaya çalışın ve marketlerde karşılaştığımız kimyasal ağırlıklı şampuanlardan uzak durun. Şampuanın çok köpürmesi onun sağlıklı ya da faydalı olduğu anlamına gelmiyor.

Saçın toparlanıp güçlenmesi, dökülmesinden daha zordur ve daha fazla vakit ister. Yanlış bir şampuan ile 15 dakikada saçımıza ciddi zarar verebileceğimiz gibi doğru ürünü kullanarak 15 dakikalık yıkanma süreci saçımızın toparlanması için yeterli değildir. Saç dökülmesine karşı uzun süre etki sağlaması ve tam bakım için serum kullanmak şarttır.

Saç Serumları Kullanmak

Saç Serumlarını ve Dermarollerı Neden Kullanmalıyız?

Saç serumları, şampuanın aksine saçımızda çok daha uzun kalmaktadır. Bu zaman zarfında, saçlarımızın ihtiyaç duyduğu minareler, vitaminler ve diğer unsurlar sürmüş olduğumuz serumdan cildimize nüfuz eder. Uygulandığı bölgede yüzeysel akışı artırır ve canlandırır.

Şampuan ile temizlenen saçlarımız, saç serumu sayesinde beslenir ve toparlanır. Bu işlemi yaparken dermaroller kullanmak bir güç çarpanı oluşturacak böylece çok daha etkili hale gelecektir. Serumu genellikle akşamları saçımızı yıkadıktan sonra uygulayabiliriz. Bu işlemi çok uzun süre boyunca uygulamak şartı ile faydasını görebilirsiniz. Ayrıca haftada birkaç defa serumun ardından ya da birlikte dermaroller uygulamalısınız.

Saç Bakımı

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Noktalar

Saçınızı hava alacak şekilde toparlayın ya da tıraş olun. Çok sıkı şekilde bağlamak çok sıkı örmek saç derinizin hava almasını engeller.

Ani kilo kaybı iyi değildir. Hızlı şekilde kilo vermeniz, vücudunuzdaki birçok değeri değiştirecektir fakat bu değerlere vücudunuzun ayak uydurması kolay olmayacaktır. Saçınızın dökülmesi ani kilo kaybına bağlı olabilir.

Sağlıklı beslenin ve su için. Sağlıklı beslenmek ve gereken suyu tüketmek vücut sağlığı ve tüm değerler için çok önemlidir. Cildimizin yağ ve nem dengesi de bu şekilde sağlanır ve saçlarımızı etkiler.

Stresten uzak durmaya çalışın. Stres hepimizin bildiği gibi sağlımızı birçok bakımdan olumsuz etkileyecektir, saç da bu konulardan birisidir. Stresten uzak durun kendinize iyi bakın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.